Dünyanın ilk tanker-muzeyinin könüllülərinə məzun sertifikatı verilib
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin “Suraxanı” gəmi-muzeyində 5 dekabr Beynəlxalq Könüllülər Günü qeyd edilib.
Tədbirdə “Suraxanı” gəmi-muzeyi və “Gənc Könüllülər” İctimai Birliyi arasında imzalanmış memoranduma əsasən gəmi-muzeydə 3 aylıq təcrübə proqramını uğurla başa vuran 18 nəfər könüllüyə məzun sertifikatı təqdim olunub.
Təcrübə proqramında iştirak edənlərin qazandıqları biliklərin qiymətləndirilməsi məqsədilə könüllülər arasında kvest tipli intellektual yarış keçirilib. “Qafqaz”, “Merkuri” və “Neptun” adlı 3 komandaya bölünən gənclərə gəmi-muzeyə aid sualar təqdim olunub. “Qafqaz” komandası yarışın qalibi adını qazanıb və muzey adından mükafatlandırılıb.
Gənclər foto çəkmək bacarıqlarını da nümayiş etdiriblər. Hər könüllüyə gəmi-muzeyə aid bir foto çəkmək tapşırığı verilib. Bu yarışda qalib gəmi-muzey əməkdaşlarının gizli səsverməsi ilə müəyyənləşib. Nabat Yusifli ən uğurlu foto müəllifi adına layiq görülüb.
Yarışlardan sonra “Suraxanı” gəmi-muzeyində təşkil olunan beynəlxalq tədbirlərin,  o cümlədən  “Erasmus+” proqramı çərçivəsində Avropa və Asiyanın 18 ölkəsini təmsil edən 100 gəncin iştirakı ilə “Suraxanı” gəmi-muzeyində təşkil olunan tədbirin uğurla baş tutmasında yaxından iştirak edən 19 könüllüyə sertifikat verilib.
Azərbaycanda olan könüllülük hərəkatı, əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və Prezident İlham Əliyevin davam etdirdiyi gənclər siyasətinin nəticələrindən biridir. Ölkəmizdə könüllülük hərəkatının inkişafında və bu sahədə qazanılan uğurlarda Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rolunu xüsusilə vurğulamaq lazımdır.
ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyi də “Könüllülük fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq gəncləri könüllü fəaliyyətə cəlb edir. Bununla bağlı “Suraxanı” gəmi-muzeyi və “Gənc Könüllülər” İctimai Birliyi memorandum imzalayıb. Memorandum çərçivəsində gənclər muzeyin ekspozisiya, araşdırma və xüsusi layihələrin icrası sahələrində yaxından iştirak edirlər.
Memorandum könüllülük sahəsində əməkdaşlığın inkişafı, könüllü fəaliyyətinin genişləndirilməsi, könüllülərin könüllülük fəaliyyəti sahəsində təcrübələrinin artırılması, könüllülərin hazırlanmasında təcrübə mübadiləsi məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, “Suraxanı” gəmi-muzeyində yaxın günlərdə növbəti qrup könüllülərin təcrübə proqramına başlanılacaq. Daha 30 nəfər gəmi-muzeydə könüllü fəaliyyətinə cəlb ediləcək.

Volunteers of the world's first tanker museum were awarded a graduation certificate
International Volunteers Day was celebrated on December 5 at the "Surakhani" ship museum owned by Azerbaijan Caspian Shipping CJSC.
According to the memorandum signed between the Surakhani ship museum and the "Young Volunteers" Public Union, 18 volunteers who successfully accomplished the three-month internship program in the ship museum were presented with a certificate of graduation during the event.
A quest-type intellectual competition was held among the volunteers to assess the knowledge obtained by those participating in the internship program. Young people who were divided into three different teams namely "Caucasus", "Mercury" and "Neptune" were presented with questions associated with the ship museum. The “Caucasus” team won the title of a winner of the competition and was awarded on behalf of the museum.
Participants have also demonstrated their photography skills. Each volunteer was assigned to take a single photo of the ship museum. The winner of this contest was determined by a confidential voting of the ship-museum personnel. Nabat Yusifli was named the most successful photo author.
At the end of the said competitions, 19 volunteers were awarded certificates who contributed to the successful organization of international events organized at the Surakhani ship-museum, including the event organized in the Surakhani ship-museum with the participation of 100 young people representing 18 countries of Europe and Asia within the framework of Erasmus+ programme.
The movement of volunteers in Azerbaijan is one of the outcomes of the youth policy founded by the national leader Heydar Aliyev and pursued by President Ilham Aliyev. It is particularly necessary to emphasize the role of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva in the development of the voluntary movement in our country and the successes achieved in this field.
"Surakhani" ship museum owned by ASCO is also involving young people in voluntary activities in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan "On Voluntary Activities". The Surakhani ship museum and the "Young Volunteers" Public Union signed a memorandum in this regard. Within the framework of the memorandum, young people are closely involved in the fields of museum exposition, research and implementation of special projects.
The memorandum aims at developing cooperation in the field of volunteering, expanding voluntary activities, enhancing volunteers` experiences in the field of volunteering, and exchange experiences in the development of volunteers.
It should be noted that a group volunteer internship programme will be launched at the Surakhani ship museum upcoming days. Another 30 people will be involved in voluntary activities in the ship museum.