ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyi və Rumıniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəniyyət körpüsü” adlı beynəlxalq layihə işinə başlayır
ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyi və Rumıniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Mədəniyyət körpüsü” adlı beynəlxalq layihə işinə başlayır.
Tədbir çərçivəsində Rumıniya, Türkiyə, Gürcüstan, ABŞ, Hindistan, Ukrayna, Moldova, Meksika və Çexiyadan olan nüfuzlu rəssamlar Bakıya dəvət olunub.
Rəssamlar Bakıda olduğu müddətdə Azərbaycan gəmiçiliyinin zəngin tarixini, ənənələrini və müasir dövrdəki fəaliyyətini əks etdirən fərqli texnikalarda əsərlər ərsəyə gətirəcəklər. Yekunda onların işləri “Suraxanı” gəmi-muzeyində sərgilənəcək.
Layihə çərçivəsində 24-25 noyabr tarixlərində rəssamların master-klassları da təşkil olunacaq. Bu master-klasslarda incəsənətə marağı olan hər kəs iştirak edə biləcək.
Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin 165 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən layihənin məqsədi xalqları bəşəri dəyərlər ətrafında birləşdirmək, sülhə çağırış kimi humanist idealları tərənnüm etmək, eləcə də muzeyin mədəni əlaqələrini genişləndirmək, müxtəlif xalqların nümayəndələrini ölkəmizin gəmiçilik tarixi və imkanları ilə yaxından tanış etməkdən ibarətdir.

"Surakhani" ship-museum of ASCO and Embassy of Romania in Azerbaijan organized “Bridge of Culture” joint international event.
Within the framework of the event, influential artists from Romania, Turkey, Georgia, USA, India, Ukraine, Moldova, Mexico and Czech Republic were invited to Baku.
During their stay in Baku, the artists will create works in different techniques that reflect the rich history, traditions and activities of Azerbaijani shipping in the modern era. In the end, their paintings will be exhibited in the "Surakhani" ship-museum.
Within the framework of the project, master classes of artists will be organized on November 24-25. Anyone interested in art can participate at these master classes.
The purpose of the project, held within the framework of the 165th anniversary of the Azerbaijan Caspian Shipping Company is to unite nations around human values, glorify humanistic ideals such as a call for peace, as well as to expand the cultural relations of the museum, to familiarize representatives of different nations with the history and capabilities of our country's shipping.