Otar Çakvetadze “Suraxanı” gəmi-muzeyi və Rumıniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Mədəniyyət körpüsü” layihəsində iştirak edən rəssamlardan biridir
Otar Çakvetadze “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyi və Rumıniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Mədəniyyət körpüsü” layihəsində iştirak edən rəssamlardan biridir.
O, əslən gürcüstanlıdır, Tbilisi Rəssamlıq Akademiyasında müəllimdir.
Bu videoda tanınmış təssam Otar Çakvetadze həm özü, həm də layihə üçün xüsusi hazırladığı “Bakı şəhərinin sahili” əsəri barədə ətraflı məlumat verəcək.

Otar Chakvetadze is one of the artists participating in the "Bridge of Culture" joint project organized by the "Surakhani" ship-museum and the Embassy of Romania in Azerbaijan.
Otar Chakvetadze is one of the artists participating in the "Bridge of Culture" joint project organized by the "Surakhani" ship-museum of "Azerbaijan Caspian Sea Shipping" CJSC (ASCO) and the Embassy of Romania in Azerbaijan.
He is originally from Georgia; he is a teacher at the Tbilisi Art Academy.
In this video, the well-known artist Otar Chakvetadze will give detailed information about himself and his work "The shore of Baku city" specially prepared for the project.