ASCO-nun “20 yanvarda doğulanlar” filmi süni intellektlə ingilis dilinə dublyaj olunub - VİDEO
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC (ASCO) 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri zamanı Azərbaycan dənizçilərinin qəhrəmanlığına həsr olunmuş “20 yanvarda doğulanlar” bədii-sənədli filmini ingilis dilində təqdim edib.
Filmin dublyajı tamamilə süni intellekt texnologiyası ilə həyata keçirilib. Bu zaman müxtəlif alqoritmlərindən istifadə edilərək aktyorların orijinal səsləri saxlanılıb, onların danışığındakı ahəng və emosiyalar tam şəkildə qorunub.
Layihənin əsas məqsədi 35 il əvvəl baş vermiş 20 Yanvar hadisələrinin tarixi həqiqətlərini, xalqın mübarizə ruhunu və qəhrəmanlığını, Azərbaycan dənizçilərinin şücaətini dünya ictimaiyyətinə, xüsusilə ingilisdilli auditoriyaya çatdırmaqdır.
Qeyd edək ki, bu, ASCO-nun süni intellektdən dublyaj məqsədilə istifadə etdiyi ilk layihədir.
Onu da əlavə edək ki, “20 yanvarda doğulanlar” bədii-sənədli filmi ASCO-nun sifarişi ilə çəkilib və 2023-cü ildə təqdim olunub. Quruluşçu rejissoru Əməkdar incəsənət xadimi Elxan Cəfərov olan filmin ssenarisi tarixi araşdırmalar nəticəsində üzə çıxan arxiv sənədlər, şahidlərin və ekspertlərin söylədiyi faktlar əsasında hazırlanıb.

Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) CJSC has presented the artistic-documentary film "Born on January 20" dedicated to the heroism of Azerbaijani seafarers during Black January in 1990, in English.
The film’s dubbing was entirely carried out using artificial intelligence technology. Various algorithms were applied to preserve the original voices of the actors, ensuring their tone, rhythm, and emotions were fully retained.
The primary goal of the project is to convey the historical truths of Black January, the spirit of struggle and heroism of the Azerbaijani people, and the bravery of Azerbaijani seafarers to the global audience, particularly to English-speaking viewers.
It should be noted that this is ASCO’s first project utilizing artificial intelligence for dubbing purposes.
Additionally, the artistic-documentary film ‘Born on January 20’ was produced upon ASCO’s request and premiered in 2023. The film’s screenplay, directed by the Honored Art Worker Elkhan Jafarov, was based on archival documents uncovered through historical research, as well as facts shared by witnesses and experts.