Beynəlxalq konfransın iştirakçıları “Suraxanı” gəmi-muzeyində olublar
Ümumrusiya Dekorativ Sənəti Muzeyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və MDB ölkələrinin Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondunun dəstəyi ilə Bakıda keçirilən “Resurslar və mədəniyyət: arxeologiyadan yeni texnologiyaya” adlı konfransın iştirakçıları ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət ediblər.
Ekspozisiya zalları ilə yaxından tanış olan qonaqlara gəmi-muzeydə tətbiq olunan müasir texnologiyalar, o cümlədən artırılmış və virtual reallıq sistemləri, interaktiv avadanlıqlar, manipulyatorlar və trenajorlar haqqında ətraflı məlumat verilib.
Həmçinin konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb ki, muzeydə davamlı olaraq müxtəlif sərgilər və layihələr həyata keçirilir. Bu tədbirlər zamanı müasir texnologiyaların imkanlarından geniş istifadə edilir.
Ziyarət çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrinin muzey rəhbərləri və texniki işçiləri ilə “Suraxanı” gəmi-muzeyi arasında əməkdaşlq barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr zamanı gələcəkdə vahid intranet xarakterli rəqəmsal əməkdaşlıq platformasının yaradılmasının vacibliyi vurğulanıb. Bildirilib ki, bu platforma mədəni irsin qorunmasına töhfə verəcək, yeni texnologiyaların tətbiqi üzrə bilik və təcrübə mübadiləsinə şərait yaradacaq.
Yekununda qonaqlar gəmi-muzeyin xatirə kitabına xoş təəssüratlarını yazıblar. Həmçinin onlara muzeyə aid “Bələdçi kitabı” və “Dənizçi əlifbası” nəşrləri təqdim olunub.

Участники международной конференции посетили судно-музей “Сураханы”.
Участники конференции «Ресурсы и культура: от археологии к новым технологиям», организованной Музеем декоративного искусства Всероссийского и Национальным музеем ковра Азербайджана при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ, посетили судно-музей «Сураханы», принадлежащий АСКО.
Гостям, детально ознакомившимся с экспозиционными залами, была предоставлена подробная информация о современных технологиях, применяемых в музее-корабле, включая системы дополненной и виртуальной реальности, интерактивное оборудование, манипуляторы и тренажеры.
Также участникам конференции было доведено, что в музее регулярно проводятся различные выставки и проекты, в рамках которых активно используются возможности современных технологий.
В ходе визита состоялся обмен мнениями с руководителями и техническими сотрудниками музеев из разных стран мира по вопросам сотрудничества с музеем «Сураханы». В ходе обсуждений было подчеркнуто значение создания в будущем единой цифровой платформы для взаимодействия, которая будет способствовать сохранению культурного наследия и обеспечивать обмен знаниями и опытом в области применения новых технологий.
В завершение гости оставили свои положительные отзывы в книге памяти музея-корабля. Им также были вручены издания, посвященные музею: «Гид» и «Морской алфавит».