Azərbaycan International Robotics Olympiad – AIRO 2025 çərçivəsində ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyində möhtəşəm qala gecəsi keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) İdarə Heyəti sədrinin müavini Zaur Nağıyev açıq elan edib.
Daha sonra Gənclər və İdman Nazirliyinin sektor müdiri Kənan Kərimli, Rəqəmsal İnkişaf və İnnovasiya Agentliyinin şöbə müdiri Hafiz Tofidi və AIRO-nun baş koordinatoru İmamir Mirzoyeva çıxış edərək texnologiya sahəsində bu cür təşəbbüslərin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tədbir zamanı layihəyə dəstək verən tərəfdaş və partnyorlara təşəkkürnamələr təqdim olunub.
Gecədə beynəlxalq müsabiqələr laureatı, gənc balaban ifaçısı Anar Vəlizadənin çıxışı iştirakçılara xüsusi zövq bəxş edib.
Qonaqlar “Suraxanı” gəmi-muzeyi ilə yanaşı, AzeRobot Education ilə birgə yaradılmış robototexnika laboratoriyası ilə də tanış olublar.
AIRO 2025 çərçivəsində 10–11 may tarixlərində ADA Universitetində keçiriləcək ölkə çempionatının qalibləri dekabr ayında Yaponiyada baş tutacaq All Japan Robo-Sumo Tournament-in Grand Final mərhələsində iştirak hüququ qazanacaqlar. Bu mərhələdə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının “ASCO Techno” komandası da yer alır.
AIRO 2025 layihəsi Gənclər və İdman Nazirliyinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Rəqəmsal İnkişaf və İnnovasiya Agentliyinin dəstəyi və AzeRobot Education-un təşkilatçılığı ilə həyata keçirilir.

A grand gala evening was held aboard the “Surakhani” Ship-Museum as part of the Azerbaijan International Robotics Olympiad – AIRO 2025.
The event was officially opened by Zaur Naghiyev, Deputy Chairman of the Management Board of the Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO), operating under the Azerbaijan Transport and Communications Holding.
Subsequently, Kenan Karimli, Head of Sector at the Ministry of Youth and Sports; Hafiz Tofidi, Head of Department at the Digital Development and Innovation Agency; and AIRO's Chief Coordinator Imamir Mirzoyeva delivered speeches emphasizing the importance of such initiatives in the field of technology.
During the evening, appreciation certificates were presented to partner organizations and supporters of the project.
The audience enjoyed a musical performance by Anar Velizadeh, a young balaban virtuoso and laureate of international competitions.
Participants had the opportunity to explore the “Surakhani” Ship-Museum and visit the robotics laboratory established in collaboration with AzeRobot Education.
Within the AIRO 2025 framework, winners of the national championship, to be held on May 10–11 at ADA University, will qualify to compete in the Grand Final of the All Japan Robo-Sumo Tournament in December. The ASCO Techno team from the Azerbaijan State Maritime Academy is among the competitors.
AIRO 2025 is organized by AzeRobot Education with the support of the Ministry of Youth and Sports and the Digital Development and Innovation Agency under the Ministry of Digital Development and Transport.