Gəmi-muzeydə Rəsm qalereyası istifadəyə verilib - VİDEO
“Suraxanı” gəmi-muzeyinin ilk ziyarətçilərini qəbul etməsinin dörd ili münasibətilə Rəsm qalereyası istifadəyə verilib.
Qalereyada gəmiçilik və dənizçilik mövzusuna həsr olunmuş yerli və xarici rəssamlara məxsus 20-dən çox sənət əsəri sərgilənir. Bunlar arasında muzeydə keçirilən müxtəlif layihələr, o cümlədən “Mədəniyyət körpüsü” layihəsi çərçivəsində hazırlanmış əsərlər yer alıb.
Qalereyanın ərsəyə gəlməsində bir çox şəxsin əməyi ilə yanaşı, "Zığ" Gəmi Təmiri və Tikintisi Zavodunun hərflərin bərpası üzrə rəngsazı Vüsal Məmmədovun xüsusi rolu olub.
Qeyd edək ki, gəmi-muzeyin rəsmi açılışı 2021-ci ilin 1 mart tarixində Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın iştirakı ilə baş tutub. Muzey ilk ziyarətçilərini isə həmin ilin 10 may tarixində qəbul edib.

В честь четвертой годовщины приема первых посетителей корабль-музей «Сураханы» открыл свою Художественную галерею.
В галерее представлены более 20 произведений искусства, посвящённых морской тематике и судоходству, созданных как азербайджанскими, так и зарубежными художниками. Среди экспонатов — работы, созданные в рамках различных проектов музея, в том числе в рамках проекта «Культурный мост».
Особую роль в создании галереи сыграл художник по покраске букв Вусал Мамедов, работающий на Заводе по ремонту и строительству судов «Зыг», наряду с вкладом многих других участников.
Отметим, что официальное открытие корабля-музея состоялось 1 марта 2021 года при участии Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Первых посетителей музей принял 10 мая того же года.