Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət edib
Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət edib.
Dünyanın ilk tanker-muzeyini ziyarət zamanı qonaqlara burada nümayiş etdirilən ekspozisiyalar, multimediya və audiovizual sistemlər təqdim olunub. Həmçinin ziyarətçilərə Azərbaycanın zəngin dənizçilik ənənələri, Xəzər hövzəsində fəaliyyət göstərən ən qədim gəmiçilik şirkəti olan ASCO-nun tarixi və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Nazir Sibiqanın səfəri münasibətilə gəmi-muzeydəki audiobələdçi sisteminə Ukrayna dili əlavə edilib və ekskursiya tam şəkildə həmin dildə keçirilib.
Ukraynanın xarici işlər naziri “Suraxanı” gəmi-muzeyinin "Fəxri qonaqlar" kitabında ürək sözlərini qeyd edərək, ekskursiyadan məmnun qaldığını və Azərbaycanın dənizçilik irsinin qorunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirdiyini bildirib.

Министр иностранных дел Украины Андрей Сибиха посетил музей-корабль «Сураханы».
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибиха и возглавляемая им делегация посетили музей-корабль «Сураханы», который действует на балансе ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
Во время визита в первый в мире танкер-музей гостям были представлены экспозиции, мультимедийные и аудиовизуальные системы. Также посетителям была предоставлена подробная информация о богатых морских традициях Азербайджана, а также об истории и деятельности ASCO — старейшей судоходной компании, действующей в Каспийском бассейне.
В честь визита министра в аудиогидную систему музея был добавлен украинский язык, и экскурсия была полностью проведена на этом языке.
Министр иностранных дел Украины оставил теплые слова в книге «Почётные гости» музея-корабля «Сураханы», выразив удовлетворение от экскурсии и высоко оценив усилия, направленные на сохранение морского наследия Азербайджана.