Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun kursantları gəmi-muzeyi ziyarət ediblər
Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutun kursantlarının "Suraxanı" gəmi-muzeyinə ekskursiyası təşkil olunub.
Ziyarət zamanı kursantlara muzeyin yaranma tarixi, eksponatlar, zəngin kolleksiya və sərgiləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Kursantlar Azərbaycan və dünya gəmiçiliyinin tarixi, qədim dənizçilik ənənələri, qəhrəman dənizçilərimizin rəşadətli əməyi barədə ətraflı məlumat əldə ediblər. Bundan əlavə, onlar Azərbaycanın gəmiçilik tarixində iz qoymuş tanınmış dənizçilərin həyat yolu və fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Həmçinin ziyarətçilər muzeydəki trenajorlardan, oyun manipulyatorlarından və interaktivlərdən istifadə edərək müxtəlif gəmi əməliyyatlarını yerinə yetiriblər.
Ekskursiya iştirakçıları Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Şanlı Ordumuzun Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığı və qazandığı möhtəşəm tarixi zəfəri özündə əks etdirən interaktivlə də yaxından tanış olublar.

Курсанты Военного института имени Гейдара Алиева посетили судно-музей
Была организована экскурсия курсантов Военного института имени Гейдара Алиева на судно-музей «Сураханы».
Во время посещения курсантам была предоставлена подробная информация об истории создания судна-музея, его экспонатах, богатой коллекции и действующих выставках.
Курсанты получили всесторонние сведения об истории азербайджанского и мирового судоходства, древних морских традициях, а также о доблестном труде наших героических моряков. Кроме того, они познакомились с жизнью и деятельностью выдающихся мореплавателей, оставивших значимый след в истории азербайджанского флота.
Также посетители выполнили различные судовые операции, используя тренажёры, игровые манипуляторы и интерактивные устройства, размещённые на судне-музее.
Участники экскурсии ознакомились и с интерактивной инсталляцией, отражающей несравненный героизм и великую историческую Победу нашей доблестной Армии в Отечественной войне под руководством Президента Ильхама Алиева.