BƏƏ-nin Dubay şəhərində keçirilən “ICOM 2025” Beynəlxalq Konfransı muzey sahəsinin aparıcı mütəxəssislərini bir araya gətirib.
BƏƏ-nin Dubay şəhərində keçirilən “ICOM 2025” Beynəlxalq Konfransı muzey sahəsinin aparıcı mütəxəssislərini bir araya gətirib. Tədbir muzey sektorunda qlobal tendensiyaların və yeni çağırışların müzakirə olunduğu ən böyük platformalardan biridir.
Konfransın builki mövzusu “Sürətlə dəyişən icmalarda muzeylərin gələcəyi”dir.
Azərbaycan nümayəndə heyəti də konfransda iştirak edir. “Suraxanı” gəmi-muzeyini tədbirdə müəssisənin direktoru Tural İbrahimov təmsil edir.
Muzeyin “Xəzərin irsi” layihəsi ICOM-un “Muzeylərdə Dayanıqlı İnkişaf Təcrübəsi” mükafatı üzrə uzun siyahıya daxil edilib. 124 ölkə arasında Azərbaycanı təmsil edən yeganə layihə məhz bu layihədir.
Layihə 2023-cü ildə “Heydər Əliyev İli” və ASCO-nun 165 illik yubileyi çərçivəsində sərgi kimi təqdim olunub və sonradan “Art Plast” ekoloji təşəbbüsü ilə genişləndirilib.

Проходящая в городе Дубай (ОАЭ) Международная конференция «ICOM 2025» объединила ведущих специалистов музейной сферы.
Проходящая в городе Дубай (ОАЭ) Международная конференция «ICOM 2025» объединила ведущих специалистов музейной сферы. Это одна из крупнейших платформ, на которой обсуждаются глобальные тенденции и новые вызовы музейного сектора.
Темой конференции в этом году является «Будущее музеев в быстро меняющихся сообществах».
В мероприятии принимает участие и азербайджанская делегация. Судно-музей «Сураханы» на конференции представляет директор учреждения Турал Ибрагимов.
Проект музея «Наследие Каспия» включён в лонг-лист премии ICOM «Практика устойчивого развития в музеях». Среди 124 стран единственным проектом, представляющим Азербайджан, стал именно этот проект.
Проект был впервые представлен в 2023 году как выставка, посвящённая «Году Гейдара Алиева» и 165-летию АСКО, а позднее расширен в рамках экологической инициативы «Art Plast».