“Suraxanı” gəmi-muzeyində “Şövkət” filmi nümayiş olunub
Heydər Əliyev Fondunun və IDEA İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Mədəniyyət Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilmiş “Bakıya Uçuş. İncəsənət Həftəsonu. Gələcəyi İNDİ Duy” (Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW) layihəsi çərçivəsində “Suraxanı” gəmi-muzeyində “Şövkət” filmi nümayiş olunub.
“Art Weekend” layihəsinin əsas ideyası incəsənət vasitəsilə keçmişlə gələcək arasında duyğu əlaqəsi yaratmaqdır. Bu baxımdan filmin məhz gəmi-muzeydə nümayiş etdirilməsi təsadüfi deyil. “Suraxanı” dənizçilik irsinə açılan qapı, Azərbaycan gəmiçiliyi tarixinin canlı yaddaşıdır.
Filmin süjet xətti Azərbaycanın ilk qadın gəmi kapitanı Şövkət Səlimovanın həyatına və fəaliyyətinə, onun peşəsinə, cəsarətinə və ilhamverici obrazına həsr olunub. Ekran əsəri həm mədəniyyət və tarix arasında körpü rolunu oynayır, həm də “Bakıya Uçuş. İncəsənət Həftəsonu. Gələcəyi İNDİ Duy” festivalının su və dəniz mövzularına əsaslanan konsepsiyasını əks etdirir.
Nümayişdən sonra qonaqlar xanım kapitanın həyat və fəaliyyətini əks etdirən unikal ekspozisiya ilə tanış olublar. Bununla yanaşı, festival çərçivəsində gəmi-muzeydə təşkil edilən tematik turlar ziyarətçilərə sənət və tarix arasında özünəməxsus bir səyahət təcrübəsi yaşadıb.

The film “Shovket” was screened on the “Surakhani” ship-museum
As part of the “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” project, organized by the Heydar Aliyev Foundation and IDEA Public Union in partnership with the Ministry of Culture, the film “Shovket” was screened on the “Surakhany” vessel-museum.
The main concept of the Art Weekend project is to create an emotional connection between the past and the future through art. In this regard, the film’s screening on the vessel-museum is not coincidental. “Surakhany” is a gateway to maritime heritage and a living memory of Azerbaijan’s seafaring history.
The film’s storyline is dedicated to the life and career of Shovket Salimova, the first female ship captain in the history of Azerbaijan—her professionalism, courage, and inspiring persona. The screen production serves as a bridge between culture and history while also reflecting the water- and sea-themed concept of the “Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW” festival.
After the screening, guests viewed a unique exhibition dedicated to the life and work of Captain Shovket. Additionally, the thematic tours organized on the vessel-museum as part of the festival offered visitors a special journey between art and history.