“Suraxanı” gəmi-muzeyində “Şövkət” filmi nümayiş olunub
Heydər Əliyev Fondunun və IDEA İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Mədəniyyət Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilmiş “Bakıya Uçuş. İncəsənət Həftəsonu. Gələcəyi İNDİ Duy” (Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW) layihəsi çərçivəsində “Suraxanı” gəmi-muzeyində “Şövkət” filmi nümayiş olunub.
“Art Weekend” layihəsinin əsas ideyası incəsənət vasitəsilə keçmişlə gələcək arasında duyğu əlaqəsi yaratmaqdır. Bu baxımdan filmin məhz gəmi-muzeydə nümayiş etdirilməsi təsadüfi deyil. “Suraxanı” dənizçilik irsinə açılan qapı, Azərbaycan gəmiçiliyi tarixinin canlı yaddaşıdır.
Filmin süjet xətti Azərbaycanın ilk qadın gəmi kapitanı Şövkət Səlimovanın həyatına və fəaliyyətinə, onun peşəsinə, cəsarətinə və ilhamverici obrazına həsr olunub. Ekran əsəri həm mədəniyyət və tarix arasında körpü rolunu oynayır, həm də “Bakıya Uçuş. İncəsənət Həftəsonu. Gələcəyi İNDİ Duy” festivalının su və dəniz mövzularına əsaslanan konsepsiyasını əks etdirir.
Nümayişdən sonra qonaqlar xanım kapitanın həyat və fəaliyyətini əks etdirən unikal ekspozisiya ilə tanış olublar. Bununla yanaşı, festival çərçivəsində gəmi-muzeydə təşkil edilən tematik turlar ziyarətçilərə sənət və tarix arasında özünəməxsus bir səyahət təcrübəsi yaşadıb.

На судне-музее «Сураханы» состоялся показ фильма «Шовкят»
В рамках проекта «Полет в Баку. Уикенд искусств. Почувствуй будущее СЕЙЧАС» (Fly to Baku. Art Weekend. Sense the Future NOW), организованного Фондом Гейдара Алиева и Общественным объединением IDEA при партнёрстве Министерства культуры, на судне-музее «Сураханы» состоялся показ фильма «Шовкет».
Основная идея проекта Art Weekend заключается в создании эмоциональной связи между прошлым и будущим посредством искусства. В этом контексте демонстрация фильма именно на судне-музее не является случайностью. «Сураханы» — это дверь в морское наследие, живая память истории азербайджанского судоходства.
Сюжетная линия фильма посвящена жизни и деятельности первой женщины-капитана в истории Азербайджана — Шовкет Салимовой, её профессиональному пути, смелости и вдохновляющему образу. Картина выступает своеобразным мостом между культурой и историей, а также отражает концепцию фестиваля «Полет в Баку. Уикенд искусств. Почувствуй будущее СЕЙЧАС», основанную на темах воды и моря.
После показа гости также ознакомились с уникальной экспозицией, посвящённой жизни и деятельности капитана Шовкет. Кроме того, организованные в рамках фестиваля тематические туры по судну-музею создали для посетителей эффект путешествия между искусством и историей.