Gəmi-muzeydə “Əfsanəvi kapitanlar” sərgisi başlayıb
“Suraxanı” gəmi-muzeyində ölkənin dənizçilik tarixində silinməz iz qoymuş görkəmli kapitanların həyat və peşə yoluna həsr olunan “Əfsanəvi kapitanlar” adlı sərgi fəaliyyətə başlayıb.
Sərgidə ziyarətçilərə tanınmış kapitanlara dair maraqlı məlumatlar təqdim olunur, eyni zamanda onların ailə üzvləri tərəfindən muzeyə bağışlanan unikal şəxsi əşyalar və xatirə materialları nümayiş etdirilir.
Hazırda sərgidə Hacı Vahab, Müzəffər Əliyev, Şövkət Səlimova, Ağarəşid Ağasıyev, Bayram Nağdəliyev, Firuddin Əliyev kimi bir çox əfsanəvi kapitanlara məxsus eksponatlar yer alıb.
Sərginin əsas məqsədi gəmiçilik sahəsinə böyük töhfələr vermiş şəxsiyyətlərin zəngin irsini yaşatmaq, eyni zamanda gənc nəsil arasında dənizçi peşəsinə maraq formalaşdırmaqdır.

На судне-музее стартовала выставка «Легендарные капитаны»
На судне-музее «Сураханы» начала работу выставка «Легендарные капитаны», посвящённая жизни и профессиональному пути выдающихся капитанов, оставивших неизгладимый след в истории мореплавания страны.
На выставке посетителям представлена интересная информация об известных капитанах, а также экспонируются уникальные личные вещи и памятные материалы, переданные музею членами их семей.
В настоящее время на выставке представлены экспонаты, принадлежащие таким легендарным капитанам, как Гаджи Вахаб, Музаффар Алиев, Шовкет Салимова, Агарешид Агаcыев, Байрам Нагдалиев, Фируддин Алиев и многим другим.
Основная цель выставки — сохранить богатое наследие личностей, внесших значительный вклад в развитие судоходства, а также сформировать интерес к профессии моряка у молодого поколения.