Ukraynanın keçmiş prezidenti Viktor Yuşenko ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət edib
Ukraynanın keçmiş prezidenti Viktor Yuşenko, Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Yuri Qusev və digər rəsmilər “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət ediblər.
Dünyanın ilk tanker-muzeyi ilə tanışlıq zamanı qonaqlara burada nümayiş etdirilən ekspozisiyalar, eləcə də müasir multimedia və audiovizual sistemlər təqdim olunub. Ukrayna dilində keçirilən ekskursiya çərçivəsində ziyarətçilərə Azərbaycanın zəngin dənizçilik ənənələri, Xəzər hövzəsində fəaliyyət göstərən ən qədim gəmiçilik şirkəti olan ASCO-nun tarixi və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Ukraynanın keçmiş prezidenti Viktor Yuşenko “Suraxanı” gəmi-muzeyinin “Fəxri qonaqlar” kitabında ürək sözlərini yazaraq, ekskursiyadan məmnunluğunu ifadə edib və Azərbaycanın zəngin dənizçilik irsinin qorunması, gələcək nəsillərə çatdırılması və təbliği istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib.

Экс-президент Украины Виктор Ющенко посетил судно-музей «Сураханы» ASCO
Экс-президент Украины Виктор Ющенко, посол Украины в Азербайджане Юрий Гусев и другие официальные лица посетили судно-музей «Сураханы» ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO).
В ходе знакомства с первым в мире музеем-танкером гостям были представлены экспозиции музея, а также современные мультимедийные и аудиовизуальные системы. В рамках экскурсии, проведенной на украинском языке, посетителям была предоставлена подробная информация о богатых морских традициях Азербайджана, истории и деятельности ASCO — старейшей судоходной компании, осуществляющей деятельность в Каспийском бассейне.
Экс-президент Украины Виктор Ющенко оставил памятную запись в «Книге почетных гостей» судна-музея «Сураханы», выразил удовлетворение экскурсией и высоко оценил работу, проводимую в целях сохранения, передачи будущим поколениям и популяризации богатого морского наследия Азербайджана.