Ukraynanın keçmiş prezidenti Viktor Yuşenko ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət edib
Ukraynanın keçmiş prezidenti Viktor Yuşenko, Ukraynanın Azərbaycandakı səfiri Yuri Qusev və digər rəsmilər “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyini ziyarət ediblər.
Dünyanın ilk tanker-muzeyi ilə tanışlıq zamanı qonaqlara burada nümayiş etdirilən ekspozisiyalar, eləcə də müasir multimedia və audiovizual sistemlər təqdim olunub. Ukrayna dilində keçirilən ekskursiya çərçivəsində ziyarətçilərə Azərbaycanın zəngin dənizçilik ənənələri, Xəzər hövzəsində fəaliyyət göstərən ən qədim gəmiçilik şirkəti olan ASCO-nun tarixi və fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Ukraynanın keçmiş prezidenti Viktor Yuşenko “Suraxanı” gəmi-muzeyinin “Fəxri qonaqlar” kitabında ürək sözlərini yazaraq, ekskursiyadan məmnunluğunu ifadə edib və Azərbaycanın zəngin dənizçilik irsinin qorunması, gələcək nəsillərə çatdırılması və təbliği istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib.

Former President of Ukraine Viktor Yushchenko, Ambassador of Ukraine to Azerbaijan Yuriy Husyev, and other officials visited the Surakhani Ship Museum of Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
During their visit to the world’s first tanker museum, the guests were introduced to the museum’s exhibitions, as well as its modern multimedia and audiovisual systems. As part of the tour, conducted in Ukrainian, the visitors received detailed information about Azerbaijan’s rich maritime traditions and the history and activities of ASCO, the oldest shipping company operating in the Caspian basin.
Former Ukrainian President Viktor Yushchenko left a message in the Surakhani Ship Museum’s Book of Honorary Guests, expressing his satisfaction with the tour and highly appreciating the work carried out to preserve, pass on to future generations, and promote Azerbaijan’s rich maritime heritage.