Gəmi-muzeydə beynəlxalq rəsm sərgisinin açılışı olub
"Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-nin (ASCO) “Suraxanı” gəmi-muzeyi və Rumıniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birgə həyata keçirdiyi “Mədəniyyət körpüsü” layihəsi çərçivəsində beynəlxalq rəsm sərgisinin açılışı olub.
“Suraxanı” gəmi-muzeydə baş tutan tədbirdə ASCO rəhbərliyi, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif xarici ölkələrin səfirliklərinin nümayəndələri, rəssamlar, dənizçilər, media və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
ASCO sədrinin müavini Zaur Nağıyev çıxış edərək bildirib ki, ASCO Korporativ Sosial Məsuliyyəti çərçivəsində indiyədək mədəniyyətin müxtəlif sahələri üzrə bir çox tədbirlər reallaşdırıb. Məhz milli gəmiçiliyin əsasının qoyulmasının 165 illiyi çərçivəsində həyata keçirilən “Mədəniyyət körpüsü” də bunlardan biridir. Layihə dənizçilik tariximizin, ənənələrimizin rəsm əsərləri vasitəsilə geniş auditoriyaya çatdırılmasına imkan yaradır.
O, çıxışının sonunda layihənin ərsəyə gəlməsində rolu olan təşkilatçılara, eyni zamanda rəssamlara təşəkkürünü bildirib, sərginin işinə uğurlar arzulayıb.
Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare Azərbaycan-Rumıniya arasında qarşılıqlı etimad səviyyəsində qurulan diplomatik münasibətlərin hər zaman yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. Bütün sahələrdə olduğu kimi, mədəni əlaqələrin də getdikcə genişləndiyini bildirən səfir bu əlaqələrin inkişafına “Mədəniyyət körpüsü” layihəsinin də töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, qədim tarixə malik Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi ilə birgə bu layihəni gerçəkləşdirməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
“Suraxanı” gəmi-muzeyinin direktoru Tural İbrahimov bildirib ki, bu layihə gəmiçiliyin genişmiqyaslı təbliği ilə bağlı görülən işlərin davamıdır: “Böyük qürur hissi duyuruq ki, layihə çərçivəsində dünyanın müxtəlif ölkələrini təmsil edən tanınmış rəssamlar Xəzərin qoynunda yerləşən Bakımızın qonağı oldular və burada gəmiçilik mövzusunda bir-birindən gözəl əsərlər yaratdılar. Onlar həmin əsərləri muzeyə hədiyyə verməklə isə ekspozisiya fondumuza böyük töhfə vermiş oldular.”
Daha sonra Rumıniyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin baş administratoru Nikoletta Zagura və ukraynalı rəssam Katerina Rudakova çıxış edərək layihənin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər.
Çıxışlardan sonra Rumıniyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin adından ASCO-ya və tədbirin təşkilində yaxından iştirak edənlərə hədiyyələr təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi tərəfindən ASCO-ya hədiyyə olunan xalçanın sonuncu ipkəsmə mərasimi də baş tutub.
Sonra tədbir iştirakçıları müxtəlif rəsm texnikalarından istifadə olunaraq hazırlanmış əsərlərlə yaxından tanış olublar.
Qeyd edək ki, sərgidə Rumıniya, Türkiyə, Gürcüstan, ABŞ, Hindistan, Ukrayna, Moldova, Meksika və Çexiyadan olan rəssamların ümumilikdə 13 əsəri nümayiş olunur. Əsərlər muzeyin daimi ekspozisiyana daxil edilib və muzeyin ziyarətçiləri onlarla tanış ola biləcəklər.

An international painting exhibition has been inaugurated as part of the "Bridge of Culture" joint project of the Embassy of Romania in Azerbaijan and ship-museum "Surakhani," owned by Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO).
The event, hosted at the “Surakhani” ship-museum, witnessed the participation of ASCO management, representatives from various foreign embassies operating in the country, artists, sailors, media representatives, and the general public.
ASCO Deputy Chairman Zaur Nagiyev, revealed that the "Bridge of Culture" project is a testament to ASCO's corporate social responsibility, showcasing numerous cultural initiatives. Celebrating the 165th anniversary of the founding of the national shipping industry, this project aims to convey maritime history and traditions to a broad audience through artworks.
In his closing remarks he expressed gratitude to the organizers, artists, and everyone involved in bringing the project to fruition, extending well wishes for the exhibition's success.
Romanian Ambassador to Azerbaijan, Vasile Soare, emphasized the consistently high-level diplomatic relations between Azerbaijan and Romania, built on mutual trust. He highlighted the expanding cultural ties in various spheres and expressed confidence that the "Bridge of Culture" will further enhance these connections. The ambassador conveyed satisfaction in collaborating on this project with the Azerbaijan Caspian Shipping Company, steeped in ancient maritime history.
Tural Ibrahimov, "Surakhani" ship-museum director emphasized that the ongoing project is a dedicated effort to advance the maritime industry within a comprehensive campaign. He expressed pride in hosting globally acclaimed artists in Baku, situated at the heart of the Caspian Sea, who have crafted exquisite artworks inspired by maritime themes. He highlighted the substantial contributions of these artists to the exhibition, underscoring their generosity in donating these valuable works to the museum.
Later, Nicoletta Zagura, Head of administration at the Embassy of Romania in Azerbaijan and Katerina Rudakova, Ukrainian artist, shared their views on the significance of the project.
At the conclusion of the speeches, representatives from ASCO and those actively involved in organizing the event received gifts from the Embassy of Romania in Azerbaijan.
The event included a ceremony of cutting the carpet dedicated to ASCO by the Azerbaijan National Carpet Museum off the loom.
Subsequently, participants carefully examined the artworks created using various painting techniques.
The exhibition features a total of 13 works from artists in Romania, Turkey, Georgia, the USA, India, Ukraine, Moldova, Mexico, and the Czech Republic. These works are now part of the museum's permanent exhibition collection, available for visitors to explore.