Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə Quba, Xaçmaz, Dəvəçi və Şabran rayonlarından olan bir qrup şəhid övladı üçün ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyinə ziyarət təşkil edilib.
Dünyanın ilk tanker-muzeyinə ekskuriya Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin xətti, “Vətən Naminə” Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Mən qəhrəman övladıyam” devizi altında keçirilən Bakı gəzintisi çərçivəsində baş tutub.
Muzeydə bələdçilər uşaqlara tanker-muzeyin zalları haqqında ətraflı məlumat verib, gəmiçiliyə aid qiymətli eksponatları nümayiş etdiriblər. Ziyarətçilər həmçinin gəmiçilik sahəsinə aid müxtəlif interaktiv oyunlarda iştirak edərək bu sahə ilə daha yaxından tanış olublar.
Tədbir iştirakçıları üçün gəmi-muzeydə bayram süfrəsi açılıb, həmçinin burada xüsusi əyləncə proqramı təşkil olunub.
Yekunda qalib ölkənin məğrur qəhrəmanlarının övladları gəminin göyərtəsində səmaya göyərçinlər buraxaraq dünyada uşaqlar üçün təhlükəsiz, firavan və xoşbəxt gələcək arzulayıblar.

В честь Международного дня защиты детей была организована экскурсия в музей-корабль «Сураханы» АСКО для группы детей шехидов из районов Куба, Хачмаз, Дивичи и Шабран.
В честь Международного дня защиты детей была организована экскурсия в музей-танкер «Сураханы» АСКО для группы детей шехидов из районов Губа, Хачмаз, Девечи и Шабран.
Экскурсия в первый в мире танкер-музей состоялась в рамках бакинской поездки под девизом «Я — ребёнок героя», организованной при поддержке Агентства государственной поддержки неправительственным организациям и Общественным объединением поддержки семей шехидов «Во имя Родины».
В музее гиды подробно рассказали детям о залах танкера-музея и продемонстрировали ценные экспонаты, посвящённые морскому делу. Гости также приняли участие в различных интерактивных играх, связанных с морской тематикой, и ближе познакомились с морской профессией.
Для участников мероприятия в музее-корабле была накрыта праздничная трапеза, а также организована специальная развлекательная программа.
В завершение дети гордых героев Победоносной страны выпустили в небо голубей с палубы корабля, пожелав всем детям мира безопасного, благополучного и счастливого будущего.