“Suraxanı” gəmi-muzeyini artıq 360 dərəcəlik virtual tur vasitəsilə kəşf etmək mümkündür
Dünyanın ilk tanker-muzeyi olan “Suraxanı” gəmi-muzeyi rəqəmsallaşma və əlçatanlıq prinsiplərini rəhbər tutaraq yeni layihə həyata keçirib. Artıq ziyarətçilər muzeyin rəsmi internet səhifəsi (surakhanishipmuseum.az) vasitəsilə ekspozisiya zallarını 360 dərəcəlik virtual turla kəşf edə bilərlər.
Rəqəmsal həll ziyarətçiyə real tur təəssüratı bağışlayır və dənizçilik tariximizi dərindən araşdırmağa, o cümlədən interaktiv və informativ panellər, unikal eksponatlar və maketlərlə yaxından tanış olmağa imkan verir.
Bu yenilik muzeyin rəqəmsal inkişaf strategiyasının tərkib hissəsi olmaqla yanaşı, inklüziv muzey siyasətinə mühüm töhfə verir. Virtual tur fiziki məhdudiyyətləri olan şəxslər, habelə muzeyi canlı ziyarət edə bilməyən xarici və yerli turistlər üçün maneəsiz mühit yaradır.

Судно-музей «Сураханы» теперь можно посетить с помощью 360-градусного виртуального тура.
Первый в мире танкер-музей — судно-музей «Сураханы» — реализовал новый проект, руководствуясь принципами цифровизации и доступности. Теперь посетители могут ознакомиться с экспозиционными залами через официальный сайт музея (surakhanishipmuseum.az), воспользовавшись 360-градусным виртуальным туром.
Цифровое решение создаёт эффект реального посещения и позволяет глубже изучить историю мореплавания, а также подробно ознакомиться с интерактивными и информационными панелями, уникальными экспонатами и макетами.
Данная новинка является частью стратегии цифрового развития музея и одновременно вносит важный вклад в политику инклюзивного музея. Виртуальный тур создаёт безбарьерную среду для людей с ограниченными физическими возможностями, а также для иностранных и местных туристов, которые не могут посетить музей лично.