“Suraxanı” gəmi-muzeyini artıq 360 dərəcəlik virtual tur vasitəsilə kəşf etmək mümkündür
Dünyanın ilk tanker-muzeyi olan “Suraxanı” gəmi-muzeyi rəqəmsallaşma və əlçatanlıq prinsiplərini rəhbər tutaraq yeni layihə həyata keçirib. Artıq ziyarətçilər muzeyin rəsmi internet səhifəsi (surakhanishipmuseum.az) vasitəsilə ekspozisiya zallarını 360 dərəcəlik virtual turla kəşf edə bilərlər.
Rəqəmsal həll ziyarətçiyə real tur təəssüratı bağışlayır və dənizçilik tariximizi dərindən araşdırmağa, o cümlədən interaktiv və informativ panellər, unikal eksponatlar və maketlərlə yaxından tanış olmağa imkan verir.
Bu yenilik muzeyin rəqəmsal inkişaf strategiyasının tərkib hissəsi olmaqla yanaşı, inklüziv muzey siyasətinə mühüm töhfə verir. Virtual tur fiziki məhdudiyyətləri olan şəxslər, habelə muzeyi canlı ziyarət edə bilməyən xarici və yerli turistlər üçün maneəsiz mühit yaradır.

The “Surakhani” Ship-Museum can now be explored through a 360-degree virtual tour.
The world’s first tanker-museum, the “Surakhany” Ship-Museum, has launched a new project guided by the principles of digitalization and accessibility. Visitors can now explore the exhibition halls through a 360-degree virtual tour available on the museum’s official website (surakhanishipmuseum.az).
This digital solution creates the impression of a real visit and allows users to explore maritime history in depth, as well as closely examine interactive and informative panels, unique exhibits, and scale models.
This innovation is part of the museum’s digital development strategy and also makes a significant contribution to its inclusive museum policy. The virtual tour provides a barrier-free environment for people with physical disabilities, as well as for local and international visitors who are unable to visit the museum in person.